České pivo
Prečo majú znalci najradšej české pivo z malých pivovarov?
Naozajstný znalec piva alebo gurmán nevypije 10 škopkov za večer. Vychutnáva si každý lok a vie, kedy má prestať. Je to rovnaké ako s degustáciou určitého druhu jedla. A práve pre týchto zákazníkov varí pivo malé české pivovary vo forme rôznych špeciálov. Poďte sa s nami pozrieť, aký je hlavný rozdiel v produkcii malých a veľkých pivovarov a prečo rastie dopyt po menej známych značkách.
Veľkoobjemová výroba "euro pív"
Priemyselné pivovary sa zameriavajú predovšetkým na objem produkcie. Výsledný produkt distribuujú do reštauračných zariadení, supermarketov, hotelov či iných podnikov a niektorí ho vyvážajú aj do zahraničia. Väčšina týchto veľkých výrobcov varí jeden alebo dva druhy piva, a to z úplne logických dôvodov. Ak by prišli na trh s novým typom tohto nápoja, ktorého by vďaka svojej kapacite mali veľké zásoby a záujem oň by bol mizivý, dostali by sa do obrovských strát, a to samozrejme nechcú riskovať. Najčastejšie tak v ich ponuke nájdete spodne kvasený ležiak. Samozrejme sa nebráni novým technológiám ani postupom, inak by nestíhali krok s konkurenciou. Všetky inovácie sú však skôr smerované na efektivitu výroby ako na samotnú kvalitu výsledného produktu.
Menšia produkcia pre vyššiu kvalitu
Malé pivováriky kladú oproti veľkovýrobcom dôraz predovšetkým na kvalitu a originalitu. Zrejme z toho dôvodu je české pivo od drobných pivovarov čím ďalej tým žiadanejšie. Na rozdiel od veľkých producentov tí menší neriedia uvarené pivo vodou (tzv. metóda HGB), čo má značný vplyv na jeho výslednú chuť. Rovnako sa vo väčšine prípadov veľkým oblúkom vyhýbajú náhradám, ktoré do nápoja pridávajú práve priemyselné podniky, ako sú napríklad cukry alebo rôzne stabilizátory. Pivné špeciálky produkované malými pivovarmi sú okrem skvelého degustačného zážitku pre vás aj perfektným darčekom pre každého milovníka českého piva.